Kuga je postala resen SUV

Ford Kuga 2,0 Ecoblue AWD

Nova Kuga s svojim imenom ne buri več duhov, pač pa prepričuje s prostornostjo, uporabnostjo in vozno dinamiko

fotografije Janoš Pečnik

Če se samo spomnim, koliko črnila je bilo prelitega okoli imena, ko je k nam pripeljala prva Kuga. Številni so se bolj ukvarjali s pomenom imena v slovenskem jeziku, kot pa z vsem, kar je ta avtomobil ponujal. Danes, ob tretji generaciji, se ob ime tega športnega terenca skoraj nihče več ne obregne. Bolj jih zanimajo oblika, vozne zmogljivosti, uporabnost, …

Ni naključje, da zadnjo generacijo Kuge številne oblikovne poteze družijo s Focusom. Navsezadnje je zanje poskrbela ista oblikovalska ekipa, kot za Focusa. A v tem avtomobilskem razredu so poleg privlačnosti pomembni tudi drugi dejavniki. Zato je nova Kuga v primerjavi s predhodnico nekaj centimetrov daljša in širša, kar je opaziti v kabini. Na sprednjih dveh sedežih predvsem v ramenskem delu, na zadnji klopi pa je več prostora za kolena potnikov. No, več je tudi prilagodljivosti, saj so se pri Fordu odločili za pomično zadnjo klop – glede na potrebe po velikosti prtljažnega prostora jo je mogoče vzdolžno premikati za 15 centimetrov ter tako prtljažnik povečati celo do 645 litrov. Le dokaz več, da je Kuga resen družinski športni terenec.

Voznikov delovni prostor je digitaliziran, na srečo pa je klimatska naprava ostala ločena od večfunkcijskega sistema z upravljanjem preko osrednjega zaslona.

Kot vselej pri Fordih, je voznikov položaj res dober, tudi zavoljo izdatno nastavljivega volanskega obroča, po višini in globini. Predvsem pa me navdušuje digitalna instrumentna plošča, na kateri je mogoče spreminjati grafiko. Pozdravljam še eno stvar – vsa stikala klimatske naprave so ločena od osrednjega zaslona, kar omogoča lažje upravljanje med vožnjo. Sicer pa me kabina po udobju precej spominja na večjega Edga. 

Edina pritožba gre na račun hrupnosti pogonskega agregata ob hladnem zagonu, ki traja kakšno minuto ali dve, tek motorja v tem času je robat. Morda bi si ob sicer dobrem zvočnem tesnjenju zaslužil nekaj dodatne zvočne izolacije še motorni prostor, ki bi zmanjšal značilen dizelski ropot. Sicer dvolitrskemu turbodizlu ne morem nič očitati, saj skupaj z osemstopenjskim samodejnim menjalnikom deluje zelo solidno. Za tako velik avtomobil je dovolj zmogljiv – pospeševanja so namreč dovolj odločna, s hitrim prestavljanjem svoje doda tudi menjalnik. Med umirjeno vožnjo slednji prestavlja tekoče in gladko, skoraj nezaznavno. Podobno deluje tudi štirikolesni pogon, ki po potrebi nenehno prenaša navor med prednjo in zadnjo osjo, seveda v prid boljšemu oprijemu. S stikalom na podaljšku osrednje konzole pa je mogoče izbirati vozne programe za različne podlage in pogoje (dež, sneg, blato, ekonomični način), za dinamičnejšo vožnjo pa je tu program Sport. In prav v slednjem načinu je mogoče občutiti izrazito hitrejše delovanje osemstopenjskega menjalnika, ki vozniku omogoča tudi ročni način prestavljana s pomočjo obvolanskih ročic.

Nova Kuga z dizlom pod pokrovom motorja ni le družinski avtomobil, ampak tudi potovalnik z udobjem za potnike, tako spredaj kot zadaj.

Na slabi asfaltni podlagi podvozje dobro blaži tako neravnine kot tudi manjše luknje. Je pa ob tem opravilu slišati njegovo delovanje s topimi udarci, čeprav nič bolj kot pri večini konkurence – tudi tisti iz premijskega razreda. Kljub višjemu težišču Kuga deluje zelo prepričljivo na zaviti cesti. Nagibanja je manj kot pri običajnih predstavnikih te vrste, predvsem pa od njih odstopa po visoki stopnji komunikacije, ki jo vozniku ponujata volanski mehanizem in podvozje. Kljub manj izrazitemu nagibanju karoserije v zavojih je lega predvidljiva, zlahka je mogoče določiti tudi mejo oprijema. Lahko potrdim, da bo Kuga tudi pri pretiravanjih v ostrejših zavojih prej opozorila voznika s uhajanjem prednjega dela kot pa z oddrsavanjem zadka ali morda celo zdrsi celotnega vozila, kar je lahko tudi značilnost štirikolesnega pogona pri dodajanju plina v ovinku.

Dejstvo je, da je Kuga postala resen SUV – tako po velikosti kot tudi po uporabnosti. Dvolitrski turbodizel ni najmočnejši agregat, morda po porabi tudi ne najskromnejši. V ponudbi sta namreč tudi blagi hibrid in priključni hibrid. Dizelski motor je pač najbolj optimalen za tiste, ki avtomobila dnevno ne morejo polniti ter prevozijo kar resno število kilometrov letno. Vstopna cena Kuge je 26.540 evrov, seveda s prednjim pogonom in bencinskim motorjem (110 kW/150 KM). Z najzmogljivejšim dizlom pa se prične pri 34.160 evrov, a so na spisku vstopnega paketa Titanium že možnost izbire voznih programov, tempomat, številni varnostni pripomočki, DAB radio, navigacija, …

Sebastijan Zorenč

Ford Kuga 2,0 Ecoblue AWD
TEHNIČNI PODATKI
Motor vrstni štirivaljnik, 1.995 ccm, turbodizel CO2 od 127 do 129 g/km Moč 140 kW (190 KM) pri 3.500 vrt./min Navor 400 Nm od 2.000 do 3.000 vrt./min Zmogljivosti 8,7 s (0-100 km/h), 208 km/h Teža 1.660 kg (84 kW na tono) Cena 34.160 EUR
+
vozna dinamika
prostornost in prilagodljivost
-
hrupnost turbodizla pri hladnem zagonu
4
EVO OCENA