Je to morda rešilna bilka?

Z novim Tonalom stopa Alfa Romeo v segment kompaktnih športnih terencev

Tonale tehnično temelji na Stellantisovi platformi ‘Small Wide’ ali SCCS (Small Common Concepts and Systems), ki je osnova tudi za Jeepov model Compass, le da je Tonale daljši, širši in nekoliko nižji. V dolžino namreč meri 453, v višino 160, njegova medosna razdalja pa znaša 263 centimetrov. Tako je na primer za tri- daljši in sedem centimetrov nižji od Volkswagnovega Tiguana, s 500 litri prostora v prtljažniku pa je nekako v povprečju v primerjavi s konkurenco.

Pri Alfi poudarjajo, da želijo z novincem poudariti in hkrati ohraniti, kolikor je pač mogoče, vozniško in uporabniško izkušnjo. Tonale je prvi avtomobil na svetu, ki za zgodovino servisnih storitev uporablja tehnologijo veriženja podatkovnih blokov  NFT (Non Fungible Token). Ta ob nakupu vozilo certificira, nato pa shranjuje vse podatke o njegovi uporabi in servisnih intervalih. Po besedah vodilnih pri Alfi, bi naj takšen način zagotavljal večjo vrednost vozila, ko se lastnik odloči avtomobil prodati. Tonale je najsodobnejša Alfa vseh časov, saj zraven 12,3-palčne digitalizirane armaturne plošče ponuja še 10,25-palčni osrednji zaslon, med drugim tudi z Amazonovo asistentko Alexo ter mnoge druge povezljive funkcije info-zabavnega sistema, med drugim tudi prejemanje prometnih informacij v realnem času. Prav tako zagotavlja bogat nabor asistenčnih sistemov: ADAS z zaviranjem v sili, ohranjevalnik voznega pasu, aktivni radarski tempomat, …

Novost pri pogonskih sklopih je zagotovo elektrifikacija. Tonale je nasploh prvi Alfin model s hibridno tehnologijo. Sprva bosta na voljo dve hibridni različici z 1,5-litrskim bencinskim motorjem (130 in 160 KM) ter 48-voltno tehnologijo z dodatnimi 15 kilovati moči iz zagonskega alternatorja, za prenos pa skrbi novi sedemstopenjski dvosklopčni menjalnik. Posebnost blagega hibrida je možnost vožnje zgolj na elektriko, seveda le za kratek čas.  Prav tako bo v ponudbi različica priključnega hibrida Q4 z 1,3-litrskim bencinskim motorjem v kombinaciji z 90-kilovatnim elektromotorjem, kar pomeni 202 kW sistemske moči, ki se prenaša na vsa štiri kolesa. Zahvaljujoč 15,5 kWh veliki bateriji zmore Tonale kot priključni hibrid do 80 kilometrov dolgo razdaljo zgolj na elektriko. In menda je prav ta različica krivec, da Tonale na trg ni prišel že leta 2021, saj šef Alfe Jean-Philippe Imparato sprva nikakor ni bil zadovoljen z zmogljivostjo priključnega hibrida.

Zanimivo je tudi, da se pri Alfi niso odpovedali dizelskemu motorju. Tako ponudba vključuje še 1,6-litrski dizel s 130 vranci in samodejnim šeststopenjskim dvosklopčnim menjalnikom. Ročnega menjalnika za Tonala sploh niso predvideli.

Alfa Romeo je nekakšen sinonim športnosti, zato seveda ne preseneča dejstvo, da so inženirji pri Tonale namenili posamično vpetje McPherson in selektivne blažilnike, ki trdoto samodejno prilagajajo glede na intenzivnost vertikalnega nagibanja (za doplačilo tudi elektromagnetni ventili). Da želijo zadovoljiti vozne lastnosti zahtevnih voznikov, priča tudi dejstvo, da je opremljen s samozapornim diferencialom na prednji osi.   

Tonale bo slovenskim kupcem na voljo predvidoma letos poleti. Kako globoko bodo morali kupci zanj seči v žep, pa v tem trenutku še ni znano.