Mercedes bo na trg poslal tretji električni avtomobil na platformi EVA II. Razkošni SUV EQS bo opcijsko na voljo tudi kot sedemsedežnik z močjo do 400 kW
Mercedes svoje električne avtomobile obeležuje z oznako EQ. Z EQS in EQE že obstajata dva predstavnika na platformi z interno oznako EVA II. Limuzinam bo v prihodnje družbo delal še velik SUV, ki prav tako nosi prepoznavno črno prednjo masko, tipično za električne modele Mercedesa.
SUV EQS je od modela EQS podedoval medosno razdaljo (321 cm) in v dolžino meri 512 centimetrov. Seveda je tudi višji (172 cm mm), širok pa je 196 centimetrov. Medtem ko takšne mere pogosto koristijo potnikom na zadnjih sedežih ali prtljažnemu prostoru, je SUV EQS bolj prilagodljiv. Če kupec naroči novi model EQ kot petsedežnik, velikost prtljažnika znaša med 645 in 800 litri. Pri različici s tretjo sedežno vrsto (dva posamična sedeža) prtljažnik meri 195 litropv, ob zloženi drugi in tretji vrsti pa za kar 2020 litrov.
Notranjost je seveda v znamenju tako imenovanega Hyper Screena ali zaslona, ki se razteza čez celotno dolžino med A stebričkoma in v dolžino meri 140 centimetrov. Zaslon med drugim sovozniku omogoča gledanje filmov, kar pa elektronika s pomočjo kamere vozniku preprečuje.
EQS SUV bo na voljo v treh različicah. Vstopni je 450+ s pogonom na zadnja kolesa, z 265 kW (360 KM) in dosegom do 660 kilometrov po WLTP standardu. Stopnjo višje je model s štirikolesnim pogonom z enako zmogljivostjo in dosegom do 613 kilometrov. Vrh ponudbe predstavlja EQS SUV 580 4Matic s 400 kW (544 KM) in največjim dosegom 613 kilometrov. Modele 4Matic poganjata dva elektromotorja, vstopno različico pa motor na zadnji osi. Krmilna elektronika preverja porazdelitev navora pri vozilih s štirikolesnim pogonom do 10.000-krat na minuto in jo po potrebi samodejno prilagodi. Svojo moč EQS SUV črpa iz litij-ionska baterije, ki je nameščena na dnu avtomobila in ima kapaciteto 107,8 kWh. Sestavljena je iz 12 modulov. Mercedes zagotavlja 70-odstotno zmogljivost za desetletno življenjsko dobo oziroma 250.000 prevoženih kilometrov.
Vsi športni terenci EQS imajo serijsko štirivodilno premo spredaj in večtočkovno vpetje zadaj ter Mercedesovo zračno vzmetenje Airmatic, vključno s prilagodljivim nastavljivim blaženjem. Zračno vzmetenje lahko velikega SUV-a dvigne za do 25 milimetrov ali zniža za do 15 milimetrov od standardne ravni (natančne vrednosti pri Mercedesu še niso sporočili). Slednje se izvaja v načinu športne vožnje za večjo stabilnost in zmanjšanje upora pri višjih hitrostih. Zračno vzmetenje serijsko vključuje tudi avtomatsko regulacijo višine, zahvaljujoč kateri ostaja oddaljenost od tal EQS SUV nespremenjena ne glede na obremenitev.
Luksuzni SUV nastaja vzporedno z modeloma GLE in GLS v tovarni Tuscaloosa, v ZDA. Spletni konfigurator je že aktiviran, pri Mercedesu pa pravijo, da lahko prvi kupci v Evropi nanj računajo predvidoma konec leta. Za vstopnega EQS 450+ bo predvidoma potrebno odšteti dobrih 110 tisočakov, medtem pa za najzmogljivejšega EQS 580 4Matic dobrih 135 tisočakov.