Renault Megane Conquest E-Tech Engineered 145 Hibrid

Hibridna tehnologija pri Meganu Conquest pomeni nadomestek dizelskega motorja, ki ga v tem avtomobilu ne boste našli

Nedvomno Megane Conquest velja za enega najbolj privlačnih križancev spodnjega srednjega razreda. Tudi zaradi kupejevsko padajoče strehe, ki je bolj značilna za razred ali dva večjih športnih terencih. Ob tem ta Francoz ponuja hibridno tehnologijo in obilo opreme.

In to v takem obsegu, da v kabini ponuja že kar premijsko vzdušje. Ergonomija je namreč za ta avtomobilski razred vzorna, armaturna plošča se baha z vstavki karbonskih vlaken, sedeža spredaj v kombinaciji usnja in alkantare ponujata tudi dovolj bočne opore v ledvenem delu, stopalki zavore in plina sta iz aluminija. Pred voznikom za prikaz podatkov skrbi digitalni zaslon instrumentne plošče, na sredini je postavljen še velik zabavno-informacijski zaslon. Vseeno bi želel izpostaviti še prtljažni prostor, ki je za ta razred s 513 litri eden večjih.

Tudi po zunanjosti sodeč ne manjka športnega pridiha. Le poglejte v odbijaču integrirane obrobe izpušnih cevi ali pa večkraka platišča črne barve!. Vendar pogonski sklop teh namigov ne upraviči, saj s pospeševanjem ne zmore sproščati posebne mere adrenalina. Deluje povsem korektno in s 108 sistemskih kilovatov moči (145 KM) predstavlja povsem solidnega sopotnika. Sestavljata ga 1,6-litrski bencinski štirivaljni agregat ter elektromotor in zagonski alternator. Seveda je govora polnohibridni tehnologiji, to pomeni, da se manjša baterija samodejno polni med vožnjo. V mestu je mogoče narediti tudi dobra dva kilometra vožnje zgolj na električno energijo. Sicer je elektromotor bolj v pomoč termičnemu motorju, kar pomeni manjšo porabo goriva – ta je v našem povprečju znašala 6,4 litra na sto prevoženih kilometrov.

Nedvomno pa Conquest navduši med vožnjo, na zaviti cesti celo preseneti. S pravšnje obteženim volanom in vzornim podvozjem zagotavlja natančno vodenje tudi pri višjih hitrostih. Resda je v ovinkih zaznati višje težišče avtomobila, vendar je lega na cestišču dobra. Četudi je pogon speljan na prednji kolesni par, tudi ob odločnejšem pospeševanju v vrhu ovinka prednja kolesa ne bodo kar tako zdrsnila iz zastavljene smeri. In v teh trenutkih sem si zaželel še nekoliko zmogljivejši motor. Tega je pač potrebno nekoliko bolj preganjati kljub podpori elektromotorja. To pomeni tudi nekaj več hrupa atmosferskega motorja, ki postane za potnike lahko nekoliko bolj moteč le ob dodajanju plina na avtocestnih vzponih, tudi zaradi občasno obotavljajočega samodejnega menjalnika, ki morda v teh primerih predolgo vztraja pri visokih vrtljajih motorja. Zato se Megane Conquest oddolži z udobjem med vsakodnevno uporabo. Podvozje suvereno opravi z napakami asfalta pod kolesi, menjalnik dovolj hitro prestavlja v višjo prestavo, motorja skorajda ni slišati v kabini, ki je sicer zvočno dobro zatesnjena.

Megane Conquest je resda tudi eden redkih predstavnikov športnih križancev v kupejevski podobi tega razreda. A ne razočara s prostornostjo, hkrati premore obilo elegance. Glede na prostornost prtljažnika lahko brez težav opravlja tudi funkcijo družinskega avtomobila, s tem paketom opreme, zmore celo razvajati. Ob pogledu na ceno je potrebno imeti v mislih, da vseeno skriva hibridno tehnologijo in dolg spisek opreme.

TEHNIČNI PODATKI

Mere d/š/v v cm457/182/157
Motor štirivaljnik in elektromotor, 1.598 ccm, hibrid
CO2107-114 g/km
Sistemska moč 108 kW (145 KM) pri n.p. vrt./min
Navorn.p.
Zmogljivosti 10,8 s (0-100 km/h), 172 km/h
Teža1.435 kg
Cena35.190 evrov