Četudi nova, ostaja robustna, z možnostjo štirikolesnega pogona, tudi kot hibrid, varnejša in udobnejša
Dacia je od leta 2010 podala več kot 2,4 milijona Dusterjev. Vsekakor vzpodbuden, za marsikoga tudi zavidljiv rezultat. In če je v dveh generacijah znala prepričati številne, ni razloga, da ne bi uspešno pot nadaljevala tudi s tretjo generacijo Dusterja.
Nova zunanja podoba je ne le privlačnejša, tudi vpadljivejša, saj z več ostrimi robovi in vizualno čvrstimi boki poudarja robustnost, ki je mnoge navdušila že v prvih dveh generacijah. Bočne zaščite segajo po celotni dolžini avtomobila in tako poudarjajo terenski pridih, ki ga kaže tudi občutno odmerjena oddaljenost od tal – ta namreč znaša 217 centimetrov.
Tudi v notranjosti je opaziti oblikovanje v znamenju črke Y, če posebej na režah za dovod zraka je ta oblikovalski pristop toliko bolj izrazit. Duster je sedaj prvič opremljen z digitalno instrumentno ploščo diagonale 18 centimetrov. Osrednji zaslon je večji, saj meri v diagonalo 25 centimetrov – v osnovnem paketu opreme je manjši z diagonalo devet centimetrov.
Novi Duster je postavljen na platformo CMF-B, ki omogoča več prostora v notranjosti, kljub temu, da tudi tokrat meri v dolžino 434 centimetrov. Optimizirani stabilizatorji zagotavljajo manj nagibanja karoserije – pri dvokolesno gnani različici celo za 21-, pri štirikolesno gnani za 17 odstotkov manj. Z nastavitvami podvozja, razmerja volanskega mehanizma ter drugimi posegi, so uspeli povečati vozno dinamiko in prepoloviti trušč v kabini. Prav tako nova platforma omogoča elektrifikacijo, kar v Dusterju pomeni tudi hibridno tehnologijo.
Po vzoru Joggerja sedaj lahko tudi Dusterja žene 1,6-litrski bencinski motor v kombinaciji z elektromotorjem, ki skupaj zmoreta 103 kW (140 KM) sistemske moči. Za speljevanje zmeraj poskrbi elektromotor, ta je v pomoč tudi pri pospeševanju in vožnji nasploh. To lahko pomeni zmanjšanje porabe goriva v urbanih naseljih tudi do 40 odstotkov. Nekaj manj zmogljiv je Duster z 1,2-litrskim trivaljnikom in tehnologijo blagega hibrida. Moč znaša 96 kW (130 KM), elektromotor pa je zgolj v pomoč termičnemu motorju in moč zmeraj prenaša preko šeststopenjskega ročnega menjalnika pri dvo- ali štirikolesno gnani različici. Najšibkejši pogon predstavlja različica z oznako Eco G 100, saj jo žene bencinski motor prilagojen tudi na delovanje na plin – ta je sicer že znan tudi iz nekaterih drugih koncernskih modelov.
Vsi trije motorji moč prenašajo na prednji kolesni par, le 1,2-litrskim trivaljnik je na voljo tudi s štirikolesnim pogonom. Ta ponuja pet različnih programov delovanja (auto, snow, mud/sand, off-road, eco). Štirikolesni pogon in resno domerjena oddaljenost od tal nista edina atributa, saj Duster zmore premagati vstopni kot do 31 stopinj spredaj in 36 stopinj zadaj. Zavorni sistem zmore ohranjati hitrost med vožnjo navzdol po strmem klancu, voznik pa lahko na osrednjem zaslonu spremlja podatke kot so koti bočnih in vzdolžnih nagibov in razporejanje moči med prednjo in zadnjo osjo.
Seveda ne manjkajo številni varnostni in asistenčni sistemi. Avanturisti pa bodo veseli priročnega modularnega strešnega prtljažnika, morda tudi paketa Sleep, ki predstavlja posteljo dimenzije 130 x 190 cm. Sicer je Duster na voljo s štirimi paketi opreme, na spisku osnovnega Essential pa najdemo tudi prednje Eco LED žaromete, tempomat, strešni nosilci, po globini in višini nastavljiv volan, sistem za ohranjanje voznega pasu, … Za tako opremljenega Dusterja z motorjem Eco-G 100 (bencin/plin) je potrebno odšteti 18.990 evrov. Različica z močnejšim bencinskim motorjem in dvokolesnim pogonom ter nivojem višjim paketom opreme stane 21.990 evrov, dva tisočaka je potrebno dodati za štirikolesni pogon. Najdražji je seveda polni hibrid, zanj je potrebno odšteti najmanj 24.990 evrov.