Hyundai Ioniq 6 AWD

Štirivratni kupe, ki sodeč po velikosti sega skoraj med največje, se kaže v futuristični podobi. Najzmogljivejši pogonski sklop zagotavlja tudi športne užitke

V času druženja z Ioniqom 6 sem bil priča številnim zelo različnim kritikam glede zunanje podobe tega avtomobila. Še več je bilo zvijanja vratu mimoidočih. Kupejevska podoba, še posebej pa futuristično oblikovan zadek, poskrbita, da ta avtomobil nikakor ne ostane neopažen. Jaz sem ga vzel kot avtomobil prihodnosti, ki je morda skočil na cesto kakšno leto hitreje kot so trenutni oblikovni trendi konkurence. Ali je to dobro ali slabo, saj nisem za to poklican na tem svetu. Vsekakor bodo kupci pokazali, kaj je bolj ali manj sprejemljivo.

Vsekakor se mi zdi privlačna tudi cena. Navsezadnje v dolžino meri 485 centimetrov, kar pomeni, da v kabini ponuja obilo prostora, še posebej potnikom zadaj. Je električno gnan in v tej najzmogljivejši različici ponuja dva elektromotorja s skupno močjo 239 kW (325 KM), ki moč prenašata na vsa štiri kolesa. In če je nekomu to preveč, lahko izbere manj zmogljivo različico s pogonom zadaj 168 kW (229 KM), a še zmeraj z baterijo zmogljivosti 77,5 kWh. Za še manj zahtevne je na voljo še 53,4 kWh zmogljiva baterija, a le v kombinaciji z elektromotorjem moči 111,2 kW (151 KM) in seveda zadnjim pogonom. Vstopna cena tako gnanega kupeja namreč znaša 45.100 evrov, kar dobrih 14 tisočakov manj od najzmogljivejše in najbolje opremljene različice.

Vendar tudi za slednjo obstaja cenik dodatne opreme, četudi se zdi zelo kratek. Na njem je tudi paket Visibility, ki šteje digitalni ogledali oziroma kameri, ki prikazujeta dogajanje na zaslonih postavljenih v spodnji kot stebrička A notranjosti vozila. Nekaj dni sem potreboval, da sem se nanju navadil, a tudi po tem, sam ne bi odštel 1.200 evrov za ta dodatek. Četudi pogled na armaturno ploščo prepriča s sodobnostjo arhitekture, sem morda pričakoval kanček več futurizma v oblikovanju. Sicer je vse na svojem mestu, oba zaslona na armaturni plošči sta povezana pod enotnim steklom, pozdravljam tudi ločeno upravljanje s klimatsko napravo in nekaj bližnjičnih tipk. Predvsem pa navdušuje z obilo prostora v vseh smereh. Podaljšek osrednje konzole ne moti stikalo menjalnika, ponuja tudi obilo odlagalne površine. Sedeža spredaj zagotavljata dovolj opore stegnom, nekaj manj bočne opre v ledvenem delu. Na zadnjih sedežih pa bosta glede kot diplomata uživala potnika zadaj. Tudi, če bi bilo prostora za noge kakšen centimeter manj, bi ga bilo še zmeraj ogromno. Zato bi sam prav kakšen centimeter iz kabine preselil v prtljažni prostor, ki je s 410 litri glede na velikost avtomobila in prostornost kabine relativno majhen.

Ob pogledu na 20-palčna kolesa s pnevmatikami z nizkimi boki sem bil malo v dvomih, koliko udobja je moč pričakovati na slabšem mestnem asfaltu. A me je podvozje resnično pozitivno presenetilo, saj ob nekaj topih zvokov v kabini podvozje zmore resnično udobno premagovati nepravilnosti asfaltne površine. Prav tako je na zaviti cesti le malo nagibanja karoserije, meja oprijema pa je zelo visoka. Pri dinamični vožnji pa je pri izhodu iz zavoja previdnost z dodajanjem plina ne bo odveč, saj je obilo navora na voljo hipoma in kaj hitro lahko ob pretiravanjih avtomobil zdrsne preko nosa. Pogonski sklop namreč ob odločnem pospeševanju resnično sune. Navsezadnje, ta štirivratni kupe do stotice pospeši v zgolj 5,1 sekunde, kar je seveda rezultat športnih avtomobilov. Seveda pri hitri menjavi smeri zaradi teže in velikosti ni pričakovati toliko agilnosti kot pri kakšni kombilimuzini s športnimi geni.

Ioniq 6 namreč ponuja limuzinsko udobje na daljših poteh, njegova aerodinamika pa mu zagotavlja zelo sprejemljivo poraba električne energije, ki se lahko giblje med 17 in 19 kilovati na sto prevoženih kilometrov. Pogonski sistem namreč zmore samodejno izklopiti elektromotor, ki žene prednja kolesa in tako varčevati z električno energijo. V realnosti to pomeni dobrih 400 kilometrov avtonomije z enim polnjenjem. Napolnite pa ga lahko tudi na tistih najhitrejših polnilnicah, saj polnilnik omogoča 233 kW moči.

Ob pogledu na opremo, zmogljivosti, ceno in predvsem prostornost Ioniqa 6, sem prišel do zaključka, da lahko ta avtomobil služi in prepriča tiste, ki želijo udoben in prostoren avtomobil, ki niso zapriseženi k višjemu sedenju za volanom in občasno želijo na zaviti prazni cesti želijo še več užitkov, ki jih ponujajo vse pogostejši električni SUV-i.

TEHNIČNI PODATKI

Mere (d/š/v) v cm485/188/149
Motordva elektromotorja, štirikolesni pogon
Moč165 kW (225 KM)
Navor255 Nm spredaj, 350 zadaj
Zmogljivosti5,1 s (0-100 km/h), 185 km/h
Poraba17,4 kWh na 100 km
Teža2.059 kg
Cena59.550 €